Cuma, 17 Nisan 2009 22:44

Oyun grubu İstanbul - 22-25 ay

Rate this item
(0 votes)

Bugün oyun grubumuzda bir değişik aktivite serisi hüküm sürdü :=) Önümüzdeki ay yayınlanacağını düşündüğümüz ama belki de sonraki ay bir dergi çekimi için bizimle iki kişi daha vardı. Biz bugün aktivite olarak kurabiye yapımı hazırlamış olsak bile onlara yetiştiremedik.. röpörtajlar sırasında çocuklar serbest şekilde oynadılar, fotoğraflar çekildi.. Bu iş bittikten sonra onlar için hazırladığımız kurabiye malzemeleri ile salonun ortasına koyduğumuz hamur tahtasının başınageçtiler. Malzemeler en basit kurabiyenin malzemeleri.. ne kadar çok malzeme o kadar çok kafa karışması :=)

İşte malzemeler:
10 yemek kaşığı tepeleme un 100 gram oda sıcaklığında tereyağı ( Ben çok daha az kullandım) 1 çay bardağı üzüm pekmezi 1 yumurta 1 tutam vanilya tozu
Bütün malzemeyi karıştırarak pürüzsüz bir hamur elde edene kadar yoğurun. (tadı az gelirse pekmez ilave edebilirsiniz) Bir merdane ile serçe parmağınız kalınlığında açın. Çok ince olmamalı, pişince çok sert olur. Bir çay bardağı ya da kurabiye kalıpları ile kesin. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında 15 dakika pembeleşene kadar pişirin. Çok pişirirseniz bisküviler soğuyunca çok sert olur.

Hep beraber malzemeleri karışıklık olmadan koyabilsinler diye tüm malzemeyi 4'e böldüm, un dört eşit miktarda 4 kapta, pekmez aynı tarçın ekledim azıcık 4 küçük kapta sadece tereyağ ve yumurtayı tek oldukları için ben koydum yaparken.. malzemeleri koyarken tek tek ne olduklarını kısacık söyledik zaten ortadaki kase dökmek için heyecanlıydılar.. daha sonra ben biraz yoğurup homojen bir hamur elde ettikten sonra 4 eşit parçaya böldüm ve oynamaları için önlerine koyduk. hem oynadılar hem de kalıpları ile şekiller çıkartıp tepsiye dizdiler .. piştikten sonra afiyetle de yediler ..

kurabiyecanavarlari

Read 5244 times