Super User

Super User

Cuma, 04 Ekim 2013 19:48

Permakültür Nedir

Çok farklı bir konu ile tekrar merhaba. Uzun süredir dikkatimi çeken bir konu hakkında en sonunda eğitimimi alabilmeyi becerebildim. Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü gerekli eğitimlerini alarak bir araya gelmiş gönüllülerin Türkiye’de Permakültür’ü yaygınlaştırmak için oluşturdukları bir oluşum. Katılım arttıkça farklı etkinlik alanları ile çeşitlenecek ve topluluk büyüyecek diye umut ediyorum.

Cuma, 04 Ekim 2013 16:02

Nasıl Yapabilirsiniz?

Cuma, 04 Ekim 2013 16:01

Ne Yapabilirsiniz?

Siteye Ücretsiz Üye Olunuz.

Sitemizin altyapısı buna uygundur. Hemen ücretsiz üye olarak kendinize özel bir çok özellik ile paylaşmaya başlayabilirsiniz. Üye bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra sadece üyeler tarafından görülebilen Menüler size gerekli tüm bilgileri verecektir. Sistem içinde hertürlü paylaşımınız önemlidir. Biz bu yaş sürecinde birçok aile ile bu sistem üzerinden oyun grupları kurarak çocuğumuzu büyüttük. Hala görüştüğümüz arkadaşlıklarımız oldu. sizde denemeye devam edin. Yılmayın...

Oyun Gurubunuzu Kurabilirsiniz.

Sitemize üye girişinizi yapınız. Sonrasında beliren menülerden oyun grubu duyurusu yap kısmından çocuğunuzun yaşı ve cinsiyeti, nerede oturduğunuz ve ne yapmak istediğiniz ile ilgili bilgileri paylaşınız. Bu sisteme üye olan diğer anneler tarafından bu görülecektir. Bu şartlara uygun birileri çıktığında grubunuzun ilk adımları atılmaya başlamış demektir. Grubunuzu 5-6 kişiden daha kalabalık tutmayınız. Her buluşmayı muhakkak planlı ve farklı bir yerde yapınız. İlk buluşmanız için evlerin dışında bir mekanı tercih ediniz. böylelikle ailelerin birbirini tanıması için fırsat oluşacaktır.

Bilginizi ve tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz..

Kurulan uyun grupları birbirlerine aktivite ve yiyecek konularında destek olurlar. Eğitimler ve kişisel gelişimler farklı noktalarda gelişir. Bunların tamamı topluluğun ortak paylaşım alanında yayınlanmalıdır. bu yayınlar belki de böyle bir sistemin çalışmayacağına inanan bir sürü annenin fikrini değiştirebilir. Bu sebeple paylaşım sitemizin esas kurallarından biridir.

Cuma, 04 Ekim 2013 16:00

Neden bu Web Sitesi var?

Çocuklarımız hepimiz için çok değerli. Onlara hayata hazırlamak için elimizden geleni yapıyoruz. 
Çocuğumuzun gelişiminde bizlere çok iş düşüyor. Bunun farkında ebeveynler olarak 0-3 yaş aralığında kendimizin ve çocuğumuzun sosyalleşmesi için neler yapabilirdik. Şimdiden sağlanacak öğrenimler sonraki davranışların temelini oluşturacaktı. Peki topluluk içerisindeki gelişimini bizim öğretilerimizin devamı olmasını nasıl takip edebilecektik?”

Oyun Grupları Topluluklarına ihtiyacımız vardı. Bu site aynı yaş gruplarında çocukların ve ailelerin kendilerinin oluşturulacakları oyun gruplarında belli kurallar çerçevesinde biraraya gelmelerini amaçlayan birbirine destek ve yardımlaşan bir topluluk kurmak amacı ile tamamen ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Siteye ücretsiz olarak üye olarak sizin gibi üye olmuş ve topluluk oluşturmak için talepte bulunmuş aileleri bulabilirsiniz. 

 

Kurallar kısmında size destek olacak ve bir araya gelme koşullarını bulacaksınız. Bu kurallar sağlıklı bir Oyun Grubu oluşturmak için önemlidir. Şimdi "Ne yapabilirsiniz" kısmından devam ediniz.. 

Pazartesi, 11 Nisan 2011 22:59

10 Nisan buluşması

Evet hava soğuktu .. çok kişi iptal edelim dedi..Bu sabah uyandım baktım hava güneşli.. "hayır, gidiyoruz gelen sağlar bizimdir :). Bir daha tekrarı elbet olur ama bu günü iptal etmeyeceğim" dedim.  Hava daha umut verici olsaydı bir çok mail listesinde ve anne - bebek platformunda paylaşılmış olan bu buluşmaya çok kişinin katılacağına emindim ancak itiraf etmeliyim ki bu sabah kimsenenin geleceğini beklemiyordum. Öyle olmadı!

Hava o kadar da soğuk değildi hatta 11'e doğru açan güneş ile içimiz ısındı. Sabah gittiğimizde 3 aileydik. Masalara kurulup sıcak çaylarımızla kahvaltıyı bitirdik. Daha biz masalardan kalkmadan çocuklar oyuna daldı bile. Bir grup sohbet ederken bir grup da çocuklar ile ormanın içine daldılar, çiçek topladılar çamurlarda yuvarlandılar. Tam toparlanıp kalkacaktık ki telefonum çaldı. Arka arkaya aileler gelmeye başladı :) Birbirimizi tanıdık ileride güzel buluşmalar planladık, Kampa Gidelim mi Baba'nın planlarından bahsettik.. Keşke gelmeyen arkadaşlar da yanımızda olsaydı. Çocuklar gerçekten üşümedi, sağanak yağmur da yoktu.. Ruhlarımız taze hava ile doldu.. bu akşam güzel bir uyku çekeceğimize eminim. Buluşmaların devamını diliyorum.

 

Pazartesi, 04 Nisan 2011 22:57

OYUN GRUBU BULUŞMASI 10 NİSAN

Geçenlerde mail listesinde: "herkes yazıyor ama kimse buluşup bir grup kuramıyor" galiba diye gelen bir mailin üzerine BENİMLE OYNARMISIN ANNE'nin ilk büyük buluşmasını yapmaya karar verdik.

İlk buluşma baharı karşılamak adına belgrad ormanında neşet suyunda 10 nisan pazar günü saat 10:00 gibi yapılacak.

Gelmek isteyen herkesi bekleriz. Olay şöyle gelişecek. Mümkün olduğu kadar erken gelebilen neşet suyuna girince otoparkın yanından sağa dönüp 20mt ilerideki otoparka park ederek hemen yanındaki alanda tahta masaları tutacak ( başka şansımız yok :) ) Herkes yanında piknik sepetini getirecek hatta masalarda yer bulamama ihtimaline karşı yanında bir de kilim. Yağmur yağma ihtimali var ..o zaman maksat tanışmak uzun uzadıya kahvaltı etmeyiz diyerek sepetin içine bir çay iki poğaca bir meyva koyup gelebilirsiniz. Yağmur olma ihtimali yüksek lütfen yedek kıyafetleri unutmayın yedek ayakkabılar dahil. Kahvaltı sonrası çocuklar babalara teslim edilecek ve anneler toplanıp birbirleri ile tanışacaklar. Tek tek herkes nerede oturduğunu söyleyebilir.. böylece kim nerede kiminle nasıl ne zaman buluşacak kurgulanabilir. yüzyüze tanışmak her zaman daha iyidir belki mail listesinden buluşmaya cesaret edemeyen varsa mutlaka bu kalabalık buluşmaya bekliyoruz hava yağmurlu da olsa İPTAL edilmeyecek. Pazar sabahına kadar iptal olup olmama durumunu yan taraftaki yeşil yanan bannerdan takip edebilirsiniz. Eğer cidden kötü bir hava olacaksa kırmızı yuvarlak olacak o yeşil olan. Hem bu sayfadan hem www.pi.web.trsayfasından takip edebilirsiniz.

Ulaşım:Levent – Maslak – Bahçeköy ya da Kemerburgaz istikametlerinden giriş yapılan Belgrad Ormanları’ ndan tabelalar size yol gösterecektir. Her iki yönden ortalama 3 kilometrelik bir asfalt yoldan sonra Neşet Suyu’ na varılır.
Salı, 27 Nisan 2010 22:55

Tuzla Oyun Grubu ( 24 - 28 ay )

                                   

Tuzla oyun grubu düzenli olarak buluşmalarına devam ediyor.Çocuklarımızı henüz kreşe göndermeyi düşünmediğimiz için oyun grubumuz bir süre daha devam edecek.Ensar Bera ve Zeynep Ece artık iki yakın arkadaş.Birbirlerini çok seviyorlar ve özlüyorlar.Oyuncaklarını zaman zaman kıskansalar da genel olarak paylaşıyorlar.Birbirlerine hediyeler alıyorlar.Ve öperek veriyorlar.Hava güzel olduğu zamanlarda dışarda, diğer zamanlarda evde buluşmaya devam ediyoruz.Zaman zaman özel hazırlanmış aktiviteler, zaman zaman doğaçlama oyunlarla vakit geçiriyoruz.

 

Salı, 06 Nisan 2010 22:53

Polonezköy Oyun Grubu

Pazar günü oyun grubumuz ile Polenezköy'de buluştuk. Country Club tam da çocuklara göre bir yer. Bir çok hayvanı yakından görme hatta dokunarak tanıma fırsatı buldu çocuklarımız.

Pazartesi, 04 Ocak 2010 22:53

Kartal Oyun Grubu 11-14 Ay

Kartal Oyun Grubu olarak 20.12.2009 tarihinde çocuklarımıza ilk buluşmalarını bizlerin aracılığı ile gerçekleştirmiş oldular. İlk buluşmada birbirlerine yabancı olduklarından ve sosyalleşmeye henüz tam olarak açık olmadıklarından çok fazla aktivite yapamadılar ve oyunda oynayamadılar. Tabi şarkılar, danslar, önce red edilen sonra kabul edilen oyuncak paylaşımları, beraber yenen yemekler, onların da bu birliktelikten hoşlandıklarının bir göstergesiydi bizce..... Gözlemlerimizden anladık ki onlar birbirlerinin çok iyi bir şekilde farkındalardı ve kendilerine benzer birileri ile tanışmış olmak onlara çok enteresan geldi. Biz dört anne onları bir araya getirmiş olmanın ne kadar doğru bir şey olduğunu daha bu ilk buluşmada aldığımız geridönüşlerle farkettik ve herkese de tavsiye ederiz.

Bizim için güzel bir tanışma toplantısı oldu. Bir dahaki sefere herşey daha farklı olacak....

PC2008691 PC2008631 PC2008661

Pazartesi, 07 Aralık 2009 22:52

Tuzla oyun grubu (18-24 ay)

Tuzlada,bir kaç ay önce kurulan oyun grubumuz buluşmalarına devam ediyor.Zeynep Ece (28.04.08)  & Ensar Bera (13.03.08) ve annelerinin oluşturduğu bu grubun geçmişi şöyle ;

ilk toplantımız  tanışma ve planlama(ne kadar sürmeli-neler yapmalıyız?) üzerine oldu.hem anneler,hem bebekler birbirine ısındı.ufak oyunlar oynandı.bir sonrakinde ise ;

*suluboya ile patates baskısı

*balık tutma  (ahşap materyallerle )

*mercimek doldurma  gibi etkinlikler düzenledik.

üçüncü buluşmamızda ;

*süngere dizili kürdanlara,makarna yerleştirmece

*el kuklası kedi ile tiyatro ve çocuk şarkıları söylemece

*top ve balonla birlikte oynayabilme çalışmaları yaptık.

dün ise izlemek üzere gittiğimiz çocuk oyunu iptal olunca, soluğu, soğuğa inat sahilde aldık.önce parkta tahtaravalliye bindiler,ardından kaydıraktan kaydılar.denize karşı çubuk kraker yiyip,martıları izleyerek de günü sonlandırdık.

buluşmalarımız salı günleri öğleden sonra 14:30 da başlıyor.tuzla ve yakınlarından bize katılmak isteyen arkadaşlarımız mail gruptan bize ulaşabilirler.sevgiler...

DSC03209 DSC03428 DSC04285